Standard toalet zbiorowych przez ostatnie 30 lat uległ zasadniczemu podniesieniu. Rozwój infrastruktury w Polsce wpłynął na powstanie większej liczby publicznych toalet. Z jednej strony toalety publiczne powstały tam, gdzie wcześniej ich nie było, przykładowo na stacjach paliw, z drugiej strony powstały zupełnie nowe typy miejsc, gdzie takie toalety znalazły miejsce.

Do miejsc, gdzie powinny być oddane do użytku ogólnodostępne toalety zaliczamy: galerie handlowe, bary i restauracje, kawiarnie, kina, teatry, stacje benzynowe, kluby, puby, dyskoteki, domy kultury, muzea, wystawy.

Naturalnie standard tego rodzaju przybytków publicznych jest różny, zależy od standardu danego miejsca. Natomiast pewne minimalne wzorce higieniczne winny obowiązywać w każdej toalecie publicznej. Z tym jest różnie. Trzeba zaakcentować, że właśnie czystość i wrażenia estetyczne mogą zaważyć o naszej opinii na temat całego miejsca.

Wespół ze wzrostem wzorców ogólnie wszystkich miejsc publicznych wzrósł ewidentnie generalny standard. Dotyczy to zarówno wyposażenia, czyli umywalek, muszli, pisuarów, podajników papieru, podajników mydła, suszarek do rąk jak i wystroju. Częstokroć są to naprawdę bardzo eleganckie miejsca, z najwyższej klasy designem całości, zrobione ze stylem.

Elementy wyposażenia toalet publicznych

Elementy wyposażenia są dość standardowe. Innowacją ostatnich lat są konstrukcje mające na celu udogodnienie korzystania z WC dla osób niepełnosprawnych. Są to przede wszystkim specjalne uchwyty.

Schematyczne wyposażenie toalety publicznej to tak oczywiste elementy jak muszle klozetowe, pisuary, umywalki, dozowniki mydła w płynie, suszarki do rąk.

Różne standardy wyposażenia toalet publicznych na przykładzie suszarek do rąk

Suszarki do rąk to bardzo praktyczne urządzenie umożliwiające higieniczne osuszenie dłoni. Osuszanie polega na oddziaływaniu właściwie silnego nurtu ciepłego powietrza. Włączenie odbywa się często na zasadzie fotokomórki – trzeba ustawić ręce w odpowiednim miejscu. Bywają też włączniki na przycisk. Modeli suszarek do rąk jest nader mnogo, większość działa jednak w podobny sposób – to znaczy jest jeden wylot powietrza. Funkcjonują również tak zwane suszarki kieszeniowe, gdzie powietrze jest kierowane na dłonie z dwóch stron.

Jak prawdopodobnie we większości rodzajów urządzeń nabyć można suszarki z trochę gorszych budulców, często plastikowe, mniej odporne na zużycie jak i te wykonane z materiałów mocniejszych przykładowo z obudową metalową.