Spuchnięta i zbolała kończyna nie zawsze musi oznaczać urazową etiologię jej dolegliwości. Jeśli nie znamy przyczyny zmian w elastyczności i jej kształcie powinniśmy skontaktować się z lekarzem. To, co z pewnością go zainteresuje to temperatura kończyny i czucie. Lekarz powinien także zebrać należyty wywiad. Wiele chorób współistniejących może być przyczyną opuchlizny. Najczęstszą przyczyną, zwłaszcza u osób starszych są choroby sercowo-naczyniowe. W szczególności to zaburzenia odpływu żylnego objawiają się stanem zapalnym kończyn podobnie jak głębokie zakrzepy żylne. 

Niewydolność serca jest jednym z najpowszechniejszych powodów obrzęku nóg u osób w zaawansowanym. Niejednokrotnie ból i uczucie opuchnięcia powodują wszelkiego typu zapalenia, a w szczególności zapalenia stawów, błony maziowej i powięzi. Odpowiedzią na ekspozycję kończyn na zbyt wysoką i niską temperaturę będzie ich stan zapalny oraz opuchnięcie. 

Osoby starsze często mają źle funkcjonujący system termoregulacji. W ich przypadku choćby chwilowa ekspozycja kończyny na temperaturę odbiegające od normy może powodować problemy z ich ukrwieniem i czuciem. 

Choroby nowotworowe także mogą powodować obrzęki kończyn. Specjalne znaczenie ma zapalenie węzłów chłonnych i obrzęki limfatyczne będące ich następstwem.

Nadmierne gromadzenie się wody w organizmie w tym również w kończynach powodują choroby nerek.

https://krakow.bodymove.pl/bol-w-stopie/

Każda sytuacja niezwiązana z urazem, w której zaobserwujemy ograniczoną ruchomość kończyny, jej obrzęk lub zaczerwienienie powinna budzić nasz niepokój. Najprawdopodobniej przyczyną takiego stanu rzeczy są inne choroby systemowe. W takiej sytuacji winniśmy jak najszybciej udać się do lekarza by otrzymać skierowanie na niezbędne badania. Niewłaściwie działająca kończyna zacznie tracić swoją masę mięśniową. Spowoduje to zaistnienie przykurczy i doprowadzi do jeszcze większej dysfunkcji. Długo nieleczone obrzęki wiążą się z dłuższym okresem powrotu do zdrowia oraz żmudną i uciążliwą rehabilitacją. Dlatego należy reagować bezzwłocznie i zdecydowanie. Jedynie takie działanie pozwoli nam na rychły powrót to zdrowia.

Comments to: Nieurazowe obrzęki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *