Na rynku jest tysiące różnych kosmetyków. Jednak możemy wskazać podstawowe typy substratów z których prawdopodobnie większość z nich jest wyrabiana.
Podstawowe elementy kosmetyków to: woda, emulgator, zagęszczacz, konserwant, zmiękczacz, kolor, substancja nadająca zapach. Krańcowa charakterystyka konkretnego kosmetyku zależy od konkretnej receptury. Ilość kombinacji składników jest niezliczona.
Woda
Woda stanowi podstawę nieomalże każdego rodzaju wyrobu kosmetycznego, w tym kremów, balsamów, makijażu, dezodorantów, szamponów i odżywek. Woda jest bazą całej substancji, działa jako rozpuszczalnik, współtworzy emulsję.
Pigmenty/barwniki
Jeden z podstawowych składników kosmetyków, pozwalający otrzymać dany kolor włosom, skórze, paznokciom.
Pigmenty można podzielić na dwie główne kategorie: organiczne, będące cząsteczkami opartymi na węglu i nieorganiczne, które są przeważnie tlenkami metali.
Zapachy
Woń ma bardzo silny wpływ na decyzje o wyborach kosmetyku. Elementy nadające aromat są odnotowane w specjalnej liście opublikowanej przez przemysł perfumeryjny. Składniki te spełniają normy bezpieczeństwa.
Konserwanty
Nader ważny składnik kosmetyków, dlatego że środowisko oparte na wodzie może stanowić wielce dobre miejsce dla rozwoju bakterii. Te zmieniają właściwości produktu a nawet mogą uczynić go niebezpiecznym dla użytkownika.
Emulgatory
Olej nie spaja się z wodą. Toteż niezbędna jest środek, który umożliwi takowe spojenie . Emulgatory to substancje umożliwiające połączenie oleju z wodą i otrzymanie w efekcie emulsji.
Mnóstwo produktów kosmetycznych opiera się na emulsjach – substancjach jednorodnych pod względem konsystencji, barwy, innych właściwości.
Zagęszczacze
Są to substancje umożliwiające uzyskanie stosownej konsystencji danego kosmetyku. Krem nie może rozlewać się w dłoni ani też nie może być zbyt zbytnio gęsty, uniemożliwiając rozprowadzenie go po skórze. Mogą to być przykładowo kwas stearynowy będący zagęszczaczem lipidów, żelatyna będąca przykładem polimeru, krzemionka która jest zagęszczaczem mineralnym czy też karbomer – czyli polimer kwasu akrylowego.
https://skinadvisor.pl/paulas-choice
Emolienty
Emolienty zmiękczają skórę, zapobiegając utracie wody. Są używane w znacznej gamie kosmetyków. Sporo naturalnych i syntetycznych substancji działa jako emolienty, na przykład tlenek cynku, wazelina, olej kokosowy, gliceryna, olej mineralny, oliwa z oliwek, lanolina, wosk pszczeli.