Witamina D jest jedną witaminą, której nie pozyskuje się ze spożywanych pokarmów. Zamiast tego witamina D jest faktycznie pozyskiwana ze światła słonecznego na skórze. W mediach pojawiło się dużo wiadomości na temat niebezpieczeństw związanych z nadmiernym nasłonecznieniem, ale konieczne jest, żeby skóra była wystawiona na działanie promieni słonecznych, aby uzyskać zalecaną dzienną dawkę witaminy D. W rzeczywistości ilość czasu, jaką człowiek musi spędzić na słońcu, by otrzymać wystarczającą ilość witaminy D jest ogromnie mała i nie będzie to miało żadnych negatywnych skutków.

https://usg-warszawa.pl/

Najważniejszą funkcją witaminy D jest pomoc w kontrolowaniu wchłaniania wapnia z pożywienia. Większość wapnia jest wykorzystywana do budowy mocnych zębów i kości, ale jest on również potrzebny do wysyłania wiadomości wzdłuż nerwów i wspomagania kurczenia się mięśni, takich jak mięśnie serca. To witamina D zapewnia, iż ​​we krwi zawsze znajduje się wystarczająca ilość wapnia do robienia tych zadań. Inne funkcje, które wymagają witaminy D, dotyczą układu odpornościowego i znajduje się, iż istnieje ona też czynnikiem przyczyniającym się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, aw szczególności raka okrężnicy.

Wariant witaminy D, który liczy się pod skórą, jest widoczny jako witamina D3 lub cholekalcyferol. Ta witamina D powstaje, gdy ultrafiolet w świetle słonecznym reaguje z rodzajem cholesterolu, który naturalnie znajduje się pod skórą. D3 jest robiony w bardziej skuteczną formę witaminy D w wątrobie, a wtedy jest kierowany tam, gdzie jest niezwykle potrzebny. Część witaminy D pozostaje w wątrobie i nerkach, pomagając w ponownym wchłanianiu wapnia z krwi. Reszta witaminy D jest rozpraszana w kościach, by ułatwić im zatrzymać wapń i jelita, aby wspomóc wchłanianie wapnia z pożywienia.

Chociaż większość witaminy D powstaje w wyniku wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych, niektóre pokarmy zawierają naturalnie część tej witaminy. Ta forma witaminy D jest znana jako witamina D2 lub ergokalcyferol. Jest on odczuwany w taki sam sposób, jak inne witaminy D oraz jest typem używanym do robienia większości suplementów witaminy D.

Comments to: Trochę informacji o witaminie D

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *