Układ krążenia naszego organizmu składa się z serca, tętnic, żył oraz naczyń włosowatych. Układ ten transportuje tlen, elementy odżywcze, wodę i krew w naszym ciele, a także pomaga w sprzątaniu produktów przemiany materii. Utrzymanie owego systemu w należytej formie jest niezbędne dla zdrowia.

https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/zator-plucny-objawy-leczenie/

Jedną z rzeczy, które możemy poczynić, aby nasz układ krążenia był zdrowy, jest upewnienie się, że dostarczamy odpowiednie witaminy i minerały.

Witamina C odpowiada za umocnienie ścian naczyń krwionośnych w całym organizmie. Ma to związek z jej funkcją w produkcji kolagenu, który jest konieczną tkanką łączną. 

Miedź jest minerałem nieodzownym w procesie tworzenia tkanki łącznej organizmu. 

Biotyna ma decydujące znaczenie dla zdrowia układu krążenia, a także dla wydajności układu krążenia, albowiem pełni funkcję w wielu ważnych procesach enzymatycznych.

Witamina E na kilka sposobów wspiera należyte funkcjonowanie układu krążenia. Pomaga rozszerzać żyły i odgrywa rolę w kontrolowaniu krzepnięcia krwi. Innym ważnym aspektem witaminy E są jej właściwości przeciwutleniające, wspólne z witaminą C. Witaminy te, z pomocą innych przeciwutleniaczy, służą do przenoszenia wolnych rodników, które pozostawione bez kontroli mogą niszczyć tkankę.

Potas, od dawna znany jako wartościowy dla serca, służy również innym częściom układu krążenia. Jedną z istotnych funkcji potasu jest kontrolowanie ciśnienia krwi i stabilności płynów w układzie krążenia. Sód ma współudział w tych ważkich funkcjach utrzymywania równowagi i ciśnienia krwi. Tyle słyszymy o negatywach sodu, że łatwo zapomnieć, że w rzeczywistości sód jest minerałem nieodzownym do funkcjonowania organizmu, zwłaszcza układu krążenia.

Jasne jest, że układ krążenia jest nieodzowny dla zdrowego organizmu. Zasadne jest wspieranie jego funkcji dietą, która spełnia rekomendowane dzienne ilości witamin, minerałów oraz innych składników odżywczych.

Comments to: Układ krążenia a dieta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *