Warto żyć w przyjaźni z najobszerniejszym i jednym z najistotniejszych organów w naszym organizmie jakim jest wątroba. ma, lecz nie każdy ma ją zdrową. Niedysponowana wątroba upośledza funkcjonowanie wielu organów w naszym ciele. Choroby wątroby w obecnych czasach są wielce problemem społecznym . jednakże, że wątroba w początkowym stadium choroby nie daje żadnych oznak, lecz mimo to można wywnioskować, że jest z tym organem coś nie tak.

Wątroba-funkcje

Wątroba produkuje i oddaje żółć, składuje żelazo i witaminy, filtruje krew, neutralizuje toksyny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, wytwarza i składuje pewne białka oraz enzymy, transformuje puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, kojarzy związki organiczne i nieorganiczne czyli metabolity wielu substancji chemicznych produkowanych przez komórki, transformuje węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte erytrocyty, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do powtórnego użycia i wydala niepożądane.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej specyficznych i początkowych objawów chorej wątroby należy poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu, świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków. Często następuje także utrata apetytu, ubytek wagi, nudności, wzdęcia, biegunki, powiększenie śledziony, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 .

Jak bada się stan wątroby?
W jakim stanie jest nasza wątroba pokażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem.
Dwie najgroźniejsze choroby wątroby to rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
USG wątroby wykonuje się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby obejmuje jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: naczyniowe opcje dopplerowskie, obrazowanie w skali szarości, a także ultrasonograficzne środki kontrastujące.

Jak pielęgnować wątrobę
Wątroba wymaga szczególnego traktowania. A więc stronienia od alkoholu, unikanie niezdrowego odżywiania i nadwagi, unikania zatruć, unikania zbieraniu się pasożytów, strzeżenia się infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niewielkich posiłków, zredukowania spożycia olejów, lekkostrawnych produktów do przygotowywania posiłków, stronienia od smażonych potraw, jedzenia w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, ponieważ szybko i niedokładnie przeżuty pokarm obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Powolna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić szkodliwe substancje i dostarczyć żółci niezbędnej do trawienia treści pokarmowych.

https://usg-warszawa.pl/usg-lokcia/