Witamina K jest konieczna do krzepnięcia krwi i naprawy urazów. Ilekroć dana osoba posiada krwawiącą ranę, to witamina K obecna we krwi zatrzymuje krwawienie i umożliwia szybkie zagojenie większości drobnych skaleczeń.

Istnieją trzy różne formy witaminy K. Pierwszym wariantem witaminy K jest witamina K1, znana również jako filochinon. Jest to forma witaminy K, która żyje w produktach roślinnych. Witamina K znajdująca się w pokarmach roślinnych. Drugą formą witaminy K jest witamina K2, czyli menachinon. Ten typ witaminy K jest produkowany przez przyjazne bakterie w jelitach. Po trzecie, istnieje witamina K3, jaka jest jeszcze znana jako menadion i jest tak sztuczną formą witaminy K. Wszystkie trzy rodzaje witamin K trafiają do wątroby, gdzie jest wykorzystywana do tworzenia substancji krzepnięcia krwi.

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy K są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak. Natomiast, albowiem przyjazne bakterie w jelicie tworzą jedną z form witaminy K, niezwykle rzadko zdarza się, by dana osoba miała niedobór witaminy K, a więc suplementy witaminy K nie są potrzebne większości ludzi.

Oprócz głównej funkcji wspomagania krzepnięcia krwi, witamina K, a konkretnie witamina K1, odgrywa istotną funkcję w procesie budowy kości. Ta witamina K jest nieodzowna do zatrzymywania wapnia w kościach i redystrybucji go tam, gdzie jest niezbędny.

Chociaż niedobór witaminy K jest stosunkowo rzadki, niektóre grupy osób mogą na to cierpieć. Noworodki mogą nie mieć dostatecznej ilości witaminy K, bowiem mają niewystarczającą liczbę bakterii w jelitach, by ją wyprodukować. W kontakcie z tym większość noworodków w krajach rozwiniętych otrzymuje zastrzyk witaminy K, ażeby zapewnić im powrót do naturalnego procesu. To rzadki przypadek, kiedy suplement witaminy K będzie akceptowany przez większość ludzi przez całe życie. Wszelako przedłużony cykl antybiotyków może prowadzić do niedoboru witaminy K, ponieważ antybiotyki zabijają bakterie jelitowe, a także te, które posiadają wyleczyć. Ponownie, można podać suplement witaminy K, jeśli cykl antybiotyków musi trwać przez długi czas.

https://urolog-warszawa.pl/badanie-usg-nerek/

Comments to: Witamina K

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *